Rolnicy w naszych czasach starają się prowadzić gospodarstwo w sposób nowoczesny wydając na to wielkie sumy pieniędzy.
Nie zawsze finansują inwestycje z oszczędności, coraz częściej korzystają z pomocy banków. Coraz częściej ubiegają się o kredyt dla rolnika na inwestycje z częściową spłatą kapitału – jest to możliwe tylko w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Maksymalnie pożyczyć mogą 33 tysiące złotych, ale nie więcej niż 22 procent kredytu. Pieniądze można wydać na kupno gruntów, renowacje budynków związanych z produkcją rolną.
Za pożyczone z banku pieniądze można kupić maszyny i urządzenia rolnicze, nawozy, środki chroniące rośliny. Kredyt ten ma formę linii kredytowej gotówkowej lub bezgotówkowej. Każdy przelew na konto rolnika odnawia limit o wysokość przelanej kwoty. Aby móc wystąpić o taki kredyt rolnik musi posiadać nie mniej niż 1 hektar gruntu.
Takie zobowiązanie finansowe można spłacać nawet przez dziesięć lat. Nie może to być jednak suma wyższa niż sto tysięcy złotych. Kredyt oprocentowany jest na 2 procent, czyli wyjątkowo preferencyjnie. Czy warto zatem ubiegać się o taką pomoc? Zdecydowanie tak – przecież rozwój gospodarstwa rolniczego to gra warta świeczki.
Czy rolnik może ubiegać się o kredyt przez internet?
Rolnik może ubiegać się o kredyt przez internet. Jest to kredyt dostępny dość szybko – jednak trzeba pomyśleć o udokumentowaniu celu takiego kredytowania: zakup maszyn rolniczych, kupno ziemi, remont domu lub jego zakup, nabycie środków ochrony roślin, dokupienie prosiąt, kurcząt czy też innych zwierząt hodowlanych lub inny cel.
Bank na pewno zada takie pytanie rolnikowi, ponieważ sonduje cel, bada zdolność kredytową i określa możliwości udzielenia danego kredytu konkretnej osobie, oceniając konkretną sytuację. Zatem warto dbać o przedstawienie prawdziwych danych, które nie wzbudzą podejrzeń banku. O kredyt przez internet może ubiegać się każdy, lecz nie każda osoba na pewno taki kredyt otrzyma.
Zatem jest to jedynie ubieganie się, a nie ma pewności uzyskania kredytowania. Rolnik ma tego świadomość, lecz próbuje zyskać dodatkowe fundusze na określony cel. Jeśli ma dochody i jest zamożny, co oznacza, że może przygotować zastaw bankowy w postaci maszyn lub budynków to kredyt jest bardziej realny. Jeśli nie to musi poszukać innego rozwiązania dla zaspokojenia własnych potrzeb.