Jak założyć firmę zajmującą się pożyczkami pozabankowymi

Pożyczki i Chwilówki – Porównywarka Forums Pożyczki pozabankowe Jak założyć firmę zajmującą się pożyczkami pozabankowymi

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 11 total)
  • Author
    Posts
  • #3550
    piter229
    Member

    Jak w temacie. Teraz tych firm typu chwilówki jest coraz więcej. I tak sie zastanawiam co trzeba zrobić żeby założyć taką firmę ? Jaka forma byłaby najlepsza, jeżeli nie masz zbyt dużo funduszy ?

    #3556
    mira05
    Member

    Z tego co wiem, to musisz mieć minimalną określoną sumę pieniędzy, bo inaczej nie założysz takiego funduszu pożyczkowego. Potem możesz szukać prywatnych inwestorów. Nie wiem czy to trzeba gdzieś zgłaszać, że założyłeś fundusz pożyczkowy, np. w ministerstwie finansów, czy jest to typowa działalność gospodarcza. Generalnie możesz to podciągnąć pod usługi finansowe.

    #3573
    adamns1
    Member

    Ktoś coś wie więcej może? Od czego zacząć? Jak znaleźć inwestora?

    #3603
    piter229
    Member

    Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce cały czas się rozrasta, ale ustawodawca wprowadził pewne restrykcyjne przepisy, które mają ograniczyć powstawanie nieuczciwych firm pożyczkowych. W tym celu znowelizowano ustawę antylichwiarską. Jej nowe przepisy weszły w życie w 2016 roku i wprowadziły większą regulację na rynku firm udzielających chwilówek.
    Chcąc założyć firmę pożyczkową, należy posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł. Nie może on być pokryty z kredytów lub pożyczek, obligacji czy nieudokumentowanych źródeł, lecz wyłącznie wkładem pieniężnym.
    Firma pożyczkowa musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i mieć formę spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd spółki może być tworzony, podobnie jak rada nadzorcza, tylko przez osoby, które nie były karane.

    #3604
    piter229
    Member

    Znalazłem to w necie. Wynika z tego że nie jest to łatwe obecnie. Dobrze przestudiować ta ustawę anty lichwiarską.

    #3608
    august144
    Member

    Znalazłem w necie jakie są uwarunkowania pranwe:
    Pod pojęciem firma pożyczkowa należy rozumieć podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na udzielaniu pożyczek gotówkowych osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom na bazie środków własnych. Firmę pożyczkową może założyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od jego wykształcenia. Nie trzeba przy tym pozyskiwać żadnych pozwoleń i koncesji, a jedynie płatny w wysokości 600 zł wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Po dokonaniu wpisu, firma pożyczkowa może zaczynać działalność.

    Zanim jednak do tego dojdzie, musi ona spełnić wymagania stawiane takim podmiotom przez aktualne przepisy prawa, zawarte w znowelizowanej ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku.

    Chcąc założyć firmę pożyczkową, należy:

    posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 000 zł, pokryty ze środków własnych założycieli, a nie ze źródeł zewnętrznych, tj. z kredytów, pożyczek, obligacji itp.,
    zarejestrować firmę pożyczkową w Krajowym Rejestrze Sądowym, w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
    powołać zarząd lub radę nadzorczą spółki, gdzie członkami takich organów spółki będą tylko osoby niekarane.

    #4046
    anetka14
    Member

    Teraz jest duża konkurencja i ryzyko bardzo duże więc nie wiem czy to opłacalne. Na pewno pierwsi zarobili na tym interesie sporo, ale teraz tych firm pożyczkowych jest sporo i to mających już wieloletnie doświadczenie, które cie i tak wygryzą na rynku.

    #4048
    mira05
    Member

    Z tego co widzę to nadal jest złoty interes. Tylko wiele osób nie bawi się w oficjalne zakładanie chwilówek, tylko w pożyczki prywatne. Te zaczynają sie cieszyć większym zainteresowaniem. Bo i oprocentowanie jest niższe i można się z gościem dogadać. Tylko czy taką działalność trzeba rejestrować ?

    #4078
    marktwain
    Member

    Z tego co wiem to wiele osób, która prowadzi taką działalność nie rejestruje się oficjalnie. Sama nazwa mówi „Pożyczki prywatne”, że pożyczasz od osoby fizycznej, a nie od firmy. To jest dość duże ryzyko.

    #4165
    daropast
    Member

    Słyszeliście o kokosie ? To była firma, która zrzeszała osoby, które maja fundusze na udzielanie pożyczek z zarobkiem. Nie wiem czy ten portal jeszcze istnieje.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 11 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.